GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 4355058
*
nr 435 5058
Keramik
2 del, Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bo Fajans, Gefle 1930-tal, lergods, skål 'D 331' längd 21 cm och snäcka längd 18 cm, blåglaserade
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 oktober 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/10 11:41:09
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Lergods
lätt, poröst gods som bränns i ca 900 grader då det skulle smälta vid högre temperatur
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blåglaserade bo fajans bo fajansfabrik bobergs fajansfabrik bofajans ewald dahlskog gefle 1930-tal keramik lergods svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer
-
3016 Figuriner
2 st. Glaserad keramik, Hästar Upsala Ekeby. Höjd:..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:28
-
3018 Golvvas
Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral". U..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:00
-
3364 Karott
med lock, porslin, Kina Fam. Rose. 1700-tal. Diame..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:42
-
4182 Lampfot
Upsala Ekeby, glaserad keramik. Höjd: 36 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:26
-
4105 Servisdelar
Mat- och kaffeservis, 45 st ca, Ulla Procopé (1921..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:09
-
3276 Skål
Kina, porslin. Diameter: 13,5. Höjd: 5 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:19
*
Keramik
nr 435 5058
Keramik
2 del, Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bo Fajans, Gefle 1930-tal, lergods, skål 'D 331' längd 21 cm och snäcka längd 18 cm, blåglaserade
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 oktober 2006 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
30/10 11:41:09 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Lergods
lätt, poröst gods som bränns i ca 900 grader då det skulle smälta vid högre temperatur
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
lätt, poröst gods som bränns i ca 900 grader då det skulle smälta vid högre temperatur
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blåglaserade bo fajans bo fajansfabrik bobergs fajansfabrik bofajans ewald dahlskog gefle 1930-tal keramik lergods svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer
-
3016 Figuriner
2 st. Glaserad keramik, Hästar Upsala Ekeby. Höjd:..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:28 -
3018 Golvvas
Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral". U..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:00 -
3364 Karott
med lock, porslin, Kina Fam. Rose. 1700-tal. Diame..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:42
-
4182 Lampfot
Upsala Ekeby, glaserad keramik. Höjd: 36 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:26 -
4105 Servisdelar
Mat- och kaffeservis, 45 st ca, Ulla Procopé (1921..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:09 -
3276 Skål
Kina, porslin. Diameter: 13,5. Höjd: 5 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:19